Menu

Najważniejsze witaminy dla ciężarnych

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, nie pozostaje bowiem bez wpływu nie tylko na jej kondycję psychiczną, ale i na sposób funkcjonowania organizmu. Ten ostatni musi troszczyć się tak o zaspokojenie potrzeb przyszłej mamy, jak i rozwijającego się płodu, trudno dziwić się więc, że wsparcie z zewnątrz potrzebne jest mu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie duże znaczenie wydają się mieć w tym kontekście witaminy dla ciężarnych, mówimy bowiem o składnikach, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie.

Kwas foliowy i jego znaczenie
Trudno mówić o witaminach mniej lub bardziej wartościowych, każda ma bowiem do spełnienia funkcje, które poprawiają sposób, w jaki funkcjonuje organizm ciężarnej. Gdy jednak zastanawiamy się nad tym, która witamina sprawia wrażenie najbardziej istotnej, nie możemy nie wspomnieć o witaminie B9 znanej lepiej jako kwas foliowy.
Wśród najważniejszych funkcji kwasu foliowego należy wymienić przede wszystkim jego pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego. To właśnie kwas foliowy odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu oraz rdzenia kręgowego, a jego niedobór może przyczynić się do tych wad, które są spowodowane niewłaściwym rozwojem cewy nerwowej. Wśród nich wymienia się dolegliwości tak poważne, jak choćby bezmózgowie oraz przepuklina mózgowo-rdzeniowa, nie można więc nie zgodzić się z osobami przypominającymi, że lekceważenie roli, jaką odgrywa kwas foliowy jest wyrokiem skazującym dla płodu.

Inne witaminy niezbędne ciężarnej
Mówiąc o witaminach, których niedobory mogą być szczególnie groźne dla ciężarnej i mającego przyjść na świat dziecka, zwraca się uwagę również na duże znaczenie witaminy C. Na ogół mówimy o jej wpływie na odporność organizmu, nie można jednak zapominać i o tym, że witamina ta odpowiada za rozwój i prawidłowy stan tkanki łącznej oraz przyspiesza wchłanianie cennego żelaza.
Kobiety oczekujące przyjścia na świat dziecka powinny zastanowić się i nad tym, czy nie mają problemów z niedoborem witaminy E. Jego skutkiem mogą być nie tylko problemy z koncentracją, ale również zaburzenia w pracy mięśni szkieletowych, przyspieszenie procesów starzenia się skóry i spowolnienie tych, które odpowiadają za prawidłowe gojenie się ran. Niedobór witaminy E może też wpływać na problemy z samym zajściem w ciążę. Co ważne, w odniesieniu do tej witaminy niebezpieczna okazuje się być także jej nadmierna suplementacja. Badania nie potwierdzają jego negatywnego wpływu na płód, kobieta ciężarna może jednak odczuwać zmęczenie, ból głowy, osłabienie mięśni, a nawet zaburzenia widzenia.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz